dodatki do kąpieli trawiącej

Co to jest płytka drukowana i do czego jest wykorzystywana?

admin

8 lipca 2022

Blog

Urządzenia elektroniczne towarzyszą nam każdego dnia i są pomocami nie do zastąpienia. Często jednak uznajemy ich działanie za pewnik, nie zastanawiając się nad tym, co kryje się w ich wnętrzu. Taka wiedza jest jednak bardzo cenna i pozwala docenić możliwości, jakie dają gadżety elektroniczne. 

Jednym z bardzo ważnych elementów każdej takiej konstrukcji jest tzw. płytka drukowana. Czym się ona charakteryzuje? I w jakich branżach jest wykorzystywana? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Czym charakteryzuje się płytka PCB?

Płytka PCB, czyli Printed Circuit Board, inaczej nazywana jest też płytką drukowaną. To element wykonany z materiału izolacyjnego (dielektryka) pokrytego folią przewodzącą (miedź). Płytka jest niezastąpiona w procesie tworzenia rozwiązań elektronicznych. 

Należy jednak pamiętać, że nie istnieje jedna, uniwersalna konstrukcja. Płytki drukowane różnią się m.in.:

  • ilością warstw: wyróżniamy płytki jedno-, dwu- lub wielowarstwowe,
  • materiałem, z jakiego są wykonane: istnieją m.in. płytki bazujące na teflonie, czy podkładzie aluminium,
  • grubością, sztywnością, a także obciążalnością prądową.

Konstruowanie płytki PCB jest skomplikowanym, wieloetapowym procesem, który wymaga wiedzy, doświadczenia i odpowiednich produktów. Niektóre z kroków, jakie należy podjąć to obróbka mechaniczna i obróbka chemiczna (chodzi m.in. o tzw. trawienie, metalizację, czy też cynowanie). Dzięki zaawansowanym procesom gotowa płytka doskonale spełnia swoje zadanie i jest dopasowana do najwyższych standardów.

Gdzie są wykorzystywane płytki drukowane?

Jak już wspomnieliśmy płytki drukowane są wykorzystywane na szeroką skalę w elektronice. Znajdziemy je w niemal każdym sprzęcie obecnym w naszym domu: od AGD, przez RTV, aż po dziecięce zabawki. Nawet urządzenia wykorzystywane do pracy, czyli smartfony, tablety i laptopy, nie mogłyby działać bez wspomnianej konstrukcji.

Co ważne, płytki drukowane są wykorzystywane również w nowoczesnych samochodach, w których coraz większą rolę odgrywa elektronika. Płytka PCB umożliwia m.in. działanie czujników, wyświetlaczy, głośników czy modułów telekomunikacyjnych. Jej zastosowanie obejmuje także przemysł lotniczy, przemysł wojskowy oraz laboratoria.

Related Posts

Preparaty polecane do miedziowania PCB

admin

6 grudnia 2022

Blog

Miedziowani to proces kluczowy m.in. w produkcji obwodów drukowanych. Ma on duże znaczenie, ponieważ jakość nakładanej powłoki przekłada się na jakość gotowego obwodu. Aby jednak osiągnąć dobre efekty końcowe, konieczne jest zadbanie o optymalny skład roztworu kąpieli i dodatkowe działania wspierające prawidłowe miedziowanie. Jakie produkty warto wykorzystać? Temat ten omawiamy w naszym artykule.

Read More

Na czym polega kwaśna kąpiel stripująca Sn?

admin

30 listopada 2022

Blog

W celu osiągnięcia dobrych efektów w różnych dziedzinach ważne jest korzystanie z odpowiednich pomocy, które gwarantują powodzenie. Przykładem może być kwaśna kąpiel stripująca Sn. Na czym polega? Temat ten omawiamy w naszym artykule.

Read More