dodatki do kąpieli trawiącej

Co to jest płytka drukowana i do czego jest wykorzystywana?

admin

8 lipca 2022

Blog

Urządzenia elektroniczne towarzyszą nam każdego dnia i są pomocami nie do zastąpienia. Często jednak uznajemy ich działanie za pewnik, nie zastanawiając się nad tym, co kryje się w ich wnętrzu. Taka wiedza jest jednak bardzo cenna i pozwala docenić możliwości, jakie dają gadżety elektroniczne. 

Jednym z bardzo ważnych elementów każdej takiej konstrukcji jest tzw. płytka drukowana. Czym się ona charakteryzuje? I w jakich branżach jest wykorzystywana? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Czym charakteryzuje się płytka PCB?

Płytka PCB, czyli Printed Circuit Board, inaczej nazywana jest też płytką drukowaną. To element wykonany z materiału izolacyjnego (dielektryka) pokrytego folią przewodzącą (miedź). Płytka jest niezastąpiona w procesie tworzenia rozwiązań elektronicznych. 

Należy jednak pamiętać, że nie istnieje jedna, uniwersalna konstrukcja. Płytki drukowane różnią się m.in.:

  • ilością warstw: wyróżniamy płytki jedno-, dwu- lub wielowarstwowe,
  • materiałem, z jakiego są wykonane: istnieją m.in. płytki bazujące na teflonie, czy podkładzie aluminium,
  • grubością, sztywnością, a także obciążalnością prądową.

Konstruowanie płytki PCB jest skomplikowanym, wieloetapowym procesem, który wymaga wiedzy, doświadczenia i odpowiednich produktów. Niektóre z kroków, jakie należy podjąć to obróbka mechaniczna i obróbka chemiczna (chodzi m.in. o tzw. trawienie, metalizację, czy też cynowanie). Dzięki zaawansowanym procesom gotowa płytka doskonale spełnia swoje zadanie i jest dopasowana do najwyższych standardów.

Gdzie są wykorzystywane płytki drukowane?

Jak już wspomnieliśmy płytki drukowane są wykorzystywane na szeroką skalę w elektronice. Znajdziemy je w niemal każdym sprzęcie obecnym w naszym domu: od AGD, przez RTV, aż po dziecięce zabawki. Nawet urządzenia wykorzystywane do pracy, czyli smartfony, tablety i laptopy, nie mogłyby działać bez wspomnianej konstrukcji.

Co ważne, płytki drukowane są wykorzystywane również w nowoczesnych samochodach, w których coraz większą rolę odgrywa elektronika. Płytka PCB umożliwia m.in. działanie czujników, wyświetlaczy, głośników czy modułów telekomunikacyjnych. Jej zastosowanie obejmuje także przemysł lotniczy, przemysł wojskowy oraz laboratoria.

Related Posts

Jak przebiega alkaliczna kąpiel trawiąca Cu?

admin

2 lipca 2024

Blog

Alkaliczna kąpiel trawiąca Cu to proces chemiczny, który pozwala na kontrolowane usuwanie warstwy miedzi z powierzchni materiałów. Jest to metoda powszechnie stosowana w przemyśle elektronicznym oraz mechanicznym.

Read More

Czym charakteryzują się topniki do HAL’a?

admin

2 lutego 2024

Blog

Topniki do HAL (ang. Halide Activated Flux) są istotnym elementem w procesach lutowania i spawania, szczególnie w technologii stosowanej w przemyśle elektronicznym. Charakteryzują się specjalnym składem chemicznym, który umożliwia efektywne i precyzyjne łączenie elementów elektronicznych, minimalizując przy tym ryzyko powstawania zanieczyszczeń. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej cechom charakteryzującym topniki do HAL’a oraz ich roli […]

Read More