Urządzenia elektroniczne towarzyszą nam każdego dnia i są pomocami nie do zastąpienia. Często jednak uznajemy ich działanie za pewnik, nie zastanawiając się nad tym, co kryje się w ich wnętrzu. Taka wiedza jest jednak bardzo cenna i pozwala docenić możliwości, jakie dają gadżety elektroniczne.
Jednym z bardzo ważnych elementów każdej takiej konstrukcji jest tzw. płytka drukowana. Czym się ona charakteryzuje? I w jakich branżach jest wykorzystywana? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.
Płytka PCB, czyli Printed Circuit Board, inaczej nazywana jest też płytką drukowaną. To element wykonany z materiału izolacyjnego (dielektryka) pokrytego folią przewodzącą (miedź). Płytka jest niezastąpiona w procesie tworzenia rozwiązań elektronicznych.
Należy jednak pamiętać, że nie istnieje jedna, uniwersalna konstrukcja. Płytki drukowane różnią się m.in.:
Konstruowanie płytki PCB jest skomplikowanym, wieloetapowym procesem, który wymaga wiedzy, doświadczenia i odpowiednich produktów. Niektóre z kroków, jakie należy podjąć to obróbka mechaniczna i obróbka chemiczna (chodzi m.in. o tzw. trawienie, metalizację, czy też cynowanie). Dzięki zaawansowanym procesom gotowa płytka doskonale spełnia swoje zadanie i jest dopasowana do najwyższych standardów.
Jak już wspomnieliśmy płytki drukowane są wykorzystywane na szeroką skalę w elektronice. Znajdziemy je w niemal każdym sprzęcie obecnym w naszym domu: od AGD, przez RTV, aż po dziecięce zabawki. Nawet urządzenia wykorzystywane do pracy, czyli smartfony, tablety i laptopy, nie mogłyby działać bez wspomnianej konstrukcji.
Co ważne, płytki drukowane są wykorzystywane również w nowoczesnych samochodach, w których coraz większą rolę odgrywa elektronika. Płytka PCB umożliwia m.in. działanie czujników, wyświetlaczy, głośników czy modułów telekomunikacyjnych. Jej zastosowanie obejmuje także przemysł lotniczy, przemysł wojskowy oraz laboratoria.
admin
8 lipca 2022
Blog