dodatki do kąpieli trawiącej

Miedziowanie PCB w teorii i praktyce

admin

6 kwietnia 2023

Blog

Płytki PCB (ang. Printed Circuit Board) stanowią ważny element układów elektronicznych. Ich podstawą są laminaty szklano-epoksydowe lub tworzywa kompozytowe, a na wierzchu umieszczane są materiały izolacyjne. Ich powierzchnię z kolei pokrywa się warstwą miedzi. Na czym polega miedziowanie PCB? Temat ten omawiamy w naszym artykule.

Na czym polega miedziowanie PCB?

Miedź wykorzystywana do miedziowania płytek PCB powinna być surowcem najwyższej jakości. Musi być odporna na stres temperaturowy i naprężenia rozciągające – zjawiska występujące podczas pracy urządzeń elektrycznych. Powinna być także plastyczna, a do tego musi zapewniać właściwą jakość połączeń elektrycznych.

Jak przebiega proces nanoszenia miedzi na płytkę PCB? Przeprowadzany jest proces tzw. elektrogalwanizacji. Oznacza to, że cienka warstwa miedzi jest nanoszona dzięki zjawiskom elektrochemicznym powstającym w trakcie kąpieli galwanicznej. Wpływ na efekt końcowy ma m.in. natężenie prądu, przewodność elektrolityczna roztworu, czy prowadzenie procesu.

Jakie preparaty wybrać do miedziowania PCB?

W celu przeprowadzenia profesjonalnego procesu miedziowania płytek PCB konieczne jest wykorzystanie właściwych produktów. Polecane są szczególnie środki firmy MacDermid Enthone, które znajdziesz w przygotowanej przez nas ofercie.

Ich zalety to m.in. trwałość, równomierne rozprowadzanie, szybkie i wygodne stosowanie, minimalizacja kosztów. Profesjonalne preparaty do miedziowania PCB dają możliwość uzupełniania gotowej warstwy, jeśli zachodzi taka potrzeba. Na uwagę zasługuje także udoskonalona pielęgnacja, wysoka stabilność i długa żywotność kąpieli oraz łatwość kontroli i prowadzenia procesu.

Jeśli więc chcesz wznieść jakość miedziowania na wyższy poziom, zachęcamy Cię do sprawdzenia naszej oferty.

Related Posts

Na czym polega kąpiel stripująca SN?

admin

2 listopada 2023

Blog

Kąpiel stripująca SN to innowacyjna technologia, która zdobywa coraz większą popularność w przemyśle. Jej głównym celem jest usuwanie powłok cyny z powierzchni różnych elementów.

Read More

Jakie dodatki stosuje się w cynowaniu chemicznym?

admin

1 września 2023

Blog

Cynowanie chemiczne to metoda stosowana w wielu gałęziach przemysłu, której celem jest zapewnienie trwałości i odporności na korozję różnych elementów elektronicznych, mechanicznych czy budowlanych.

Read More