dodatki do kąpieli trawiącej

Miedziowanie PCB w teorii i praktyce

admin

6 kwietnia 2023

Blog

Płytki PCB (ang. Printed Circuit Board) stanowią ważny element układów elektronicznych. Ich podstawą są laminaty szklano-epoksydowe lub tworzywa kompozytowe, a na wierzchu umieszczane są materiały izolacyjne. Ich powierzchnię z kolei pokrywa się warstwą miedzi. Na czym polega miedziowanie PCB? Temat ten omawiamy w naszym artykule.

Na czym polega miedziowanie PCB?

Miedź wykorzystywana do miedziowania płytek PCB powinna być surowcem najwyższej jakości. Musi być odporna na stres temperaturowy i naprężenia rozciągające – zjawiska występujące podczas pracy urządzeń elektrycznych. Powinna być także plastyczna, a do tego musi zapewniać właściwą jakość połączeń elektrycznych.

Jak przebiega proces nanoszenia miedzi na płytkę PCB? Przeprowadzany jest proces tzw. elektrogalwanizacji. Oznacza to, że cienka warstwa miedzi jest nanoszona dzięki zjawiskom elektrochemicznym powstającym w trakcie kąpieli galwanicznej. Wpływ na efekt końcowy ma m.in. natężenie prądu, przewodność elektrolityczna roztworu, czy prowadzenie procesu.

Jakie preparaty wybrać do miedziowania PCB?

W celu przeprowadzenia profesjonalnego procesu miedziowania płytek PCB konieczne jest wykorzystanie właściwych produktów. Polecane są szczególnie środki firmy MacDermid Enthone, które znajdziesz w przygotowanej przez nas ofercie.

Ich zalety to m.in. trwałość, równomierne rozprowadzanie, szybkie i wygodne stosowanie, minimalizacja kosztów. Profesjonalne preparaty do miedziowania PCB dają możliwość uzupełniania gotowej warstwy, jeśli zachodzi taka potrzeba. Na uwagę zasługuje także udoskonalona pielęgnacja, wysoka stabilność i długa żywotność kąpieli oraz łatwość kontroli i prowadzenia procesu.

Jeśli więc chcesz wznieść jakość miedziowania na wyższy poziom, zachęcamy Cię do sprawdzenia naszej oferty.

Related Posts

Odtłuszczanie i jego znaczenie w procesie PCB

admin

14 marca 2023

Blog

Zanieczyszczenia mogą przyjmować różne formy. Niektóre z nich to żywice, pozostałości topników, aktywatory organiczne i nieorganiczne, sole, oleje, odciski palców, kurz, a w końcu także różnego typu tłuszcze. Usuwanie tych i innych zanieczyszczeń jest ważnym elementem procesu PCB. Jakie produkty warto w tym celu wykorzystać?

Read More

Preparaty polecane do miedziowania PCB

admin

6 grudnia 2022

Blog

Miedziowani to proces kluczowy m.in. w produkcji obwodów drukowanych. Ma on duże znaczenie, ponieważ jakość nakładanej powłoki przekłada się na jakość gotowego obwodu. Aby jednak osiągnąć dobre efekty końcowe, konieczne jest zadbanie o optymalny skład roztworu kąpieli i dodatkowe działania wspierające prawidłowe miedziowanie. Jakie produkty warto wykorzystać? Temat ten omawiamy w naszym artykule.

Read More